Animaton

Info

Już trzeci raz zapraszamy was na wydarzenie integrujące twórców animacji – ANIMATON! W tym roku tematem przewodnim jest: Zwizualizuj miasto Gdańsk! A wydarzenie odbywa się pod patronatem Urzędu Miasta Gdańska oraz centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.
Zależy nam na pokazaniu potencjału połączenia sztuki i technologii, IT oraz współpracy szeroko pojętego sektora kreatywnego.

Rozpoczniemy od warsztatów poświęconych animacji oraz korzystania i interpretacji danych miejskich m.in. mapping 3D, praca z projektorami, interpretacja danych, korzystanie z różnorodnych baz danych. Damy wam porcję praktycznej wiedzy o narzędziach i technologiach, a także oczywiście potężną dawkę inspiracji. Wszystko po to, by przystąpić do jedynego w swoim rodzaju 24 godzinnego maratonu tworzenia!

Razem z innymi, wspólnie w jednej przestrzeni, będziemy tworzyć animacje na zadany temat, który będzie inspirowany otwartymi danymi miejskimi.

Zaprosiliśmy do współpracy Urząd Miasta Gdańska, Gdańską Organizację Turystyczną, Politechnikę Gdańską, Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych, Agencję Kreatywną zu.agency i Hackerspace Trójmiasto, vnLAB. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do baz danych, eksperckie wsparcie w kwestii korzystania i wizualizowania danych.

Zadanie / Challange

Tegorocznym wyzwaniem dla uczestników Animatonu będzie – wizualizacja miasta Gdańsk wg otwartych baz danych a następnie pokazanie wizualizacji na makiecie lub mapie miasta Gdańska! Udostępnimy wam dane związane z Kartą Turysty i gdańskimi Badaniami Ruchu – tj przemieszczaniem się mieszkańców miasta np w relacjach dom – praca.
Jak może wyglądać typowy dzień Turystki w Gdańsku lub dzień Gdańszczanina? A może pokażecie nam jak widzą nas osoby przyjeżdzające do nas? A zresztą … już nie możemy doczekać się waszych pomysłów!

Konkurs i nagrody

Wasze prace oceni profesjonalne jury – osoby na co dzień zajmujące się tworzeniem wizualizacji, grafiką, urbanistyką, interpretacją danych, socjologią. Najlepsze prace zostaną nagrodzone voucherami do sklepu z elektroniką o wartości: 3000, 2000 i 1000 zł odpowiednio za I, II i III miejsce. Przyznamy także jedno wyróżnienie w wys. 600 zł. A także nagrody specjalne – wakacyjny staż w zu.agency; możliwość kontynuacji pracy nad rozpoczętym podczas Animatonu projektem na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska*.

*Ostateczna decyzja o przyznaniu nagród specjalnych należy do przedstawicieli zu.agency oraz UMG

Zapisz się już teraz!

Mentoring

W trakcie maratonu będziecie mogli skorzystać z porad i konsultacji mentorów – na co dzień ekspertów od baz danych, wizualizacji, urbanistyki, socjologii.
Ale przede wszystkim siłą Animatonu jest inspirowanie i wspieranie się nawzajem przez samych uczestników, którzy uzupełniają się wiedzą i umiejętnościami dzielą się nimi.

Wszystkie wasze realizacje (za waszą zgodą ofkors) zostaną pokazane podczas wielkiego finału, który odbędzie się na sali makiety miasta Gdańska w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

Makieta Miasta Gdańska

Wspomniana makieta a także znajdująca się koło niej mapa Gdańska – będą dla was polem do popisu, inspiracją i punktem wyjścia! Zależy nam, aby wasze prace wykorzystywały potencjał obu tych miejsc.

Makieta znajdująca się w Instytucie Kultury Miejskiej to największa tego typu realizacja w Polsce! Przedstawia obszar 12 710 000 m2 (czyli 1271 ha) miasta Gdańska. Wydrukowana w technice druku 3D wiernie odzwierciedla nawet najdrobniejsze detale architektoniczne, pojedyncze drzewa i najmniejsze uliczki. Zawieszone nad nią projektory dają możliwość prezentacji na niej filmów, mappingów 3D i prezentacji – dlatego sama makieta jest biała. Możemy potraktować ją jako swego rodzaju białą kartkę, początek dla własnych projektów wizualnych.
Wykonane w skali 1:500 modele 3D to wprawdzie najbardziej rzucający się w oczy element ekspozycji, ale wchodząc do sali makiety, warto spojrzeć… pod nogi. Na podłodze, w formie tzw. szwarcplanu, rozrysowana jest kontynuacja planu miasta. Na ścianie zaś przyjrzeć się można wielkoformatowej mapie całego Gdańska.

Sala makiety właśnie będzie waszą sceną. To właśnie w niej po zachodzie słońca odbędzie się pokaz finałowy wszystkich prac, które powstaną podczas Animatonu.

Więcej o makiecie: ikm.gda.pl/makieta-gdanska

Informacje organizacyjne


kiedy: 28-29.06.2024
gdzie: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, Gdańsk
koszt: 50 zł/os.

W cenie:

♦︎ wyżywienie (kolacja, śniadanie, obiad + napoje, słodkie/słone przekąski, kawa, herbata);
♦︎ 2 warsztaty: kalibracja projektorów; interpretacja danych;
♦︎ możliwość nocowania w IKMie – zabierz karimatę i śpiwór!
♦︎ udział w konkursie i możliwość zdobycia nagrody (nawet 3000 zł);
♦︎ możliwość spotkania ekspertów w dziedzinach mapping 3D; interpretacja danych, programowanie, urbanistyka;
♦︎ miejsce do pracy – stół, wi-fi, prąd i krzesełko lub dowolne miejsce w ikmie, które akurat będzie wolne 😉 sprawdźcie naszą nową fantastyczną siedzibę!
♦︎ last but not least – networking!

UWAGA: organizator nie zapewnia komputerów ani oprogramowania dla uczestników warsztatów!

Harmonogram

28.06.2024

g. 15:00 – 17:00 – ROZGRZEWKA: Warsztat wprowadzający do GIS (od pobrania programu poprzez funkcjonalności wtyczek do pobierania danych np. BDOT- do prostych funkcjonalności QGIS), prow. Weronika Mazurkiewicz;

28-29.06.2024

16:00 – 18:00 Rejestracja uczestników / Zajmowanie miejsc / Networking
17:00 – 18:00 PIZZA TIME
18:00 – 19:00 START: powitanie / przedstawienie zasad i regulaminów / prezentacja Partnerów / omówienie zadań!
19:00 – 20:00 Prezentacje dostępnych danych: Klaudia Karolkiewicz – Biuro Rozwoju Gdańska, Katarzyna Nałysz-Safuryn Gdańska Organizacja Turystyczna ,
20:00 – 22:00 WARSZTATY: praktyczne korzystanie z projektorów – obsługa programów graficznych do wizualizacji; prow. Gary Garnowski;
22:00 – 18:00 Praca własna – możliwość nocowania w IKMie
09:00 – ŚNIADANIE
10:00 – 16:00 Konsultacje / Mentoring; dr Dorota Załuska / Politechnika Gdańska, Klaudia Karolkiewicz / Zespół Analiz Transportowych. Biuro Rozwoju Gdańska; Katarzyna Nałysz-Safuryn / Gdańska Organizacja Turystyczna; Robert Mleczko – VnLAB, Gary Garnowski / Akademia Sztuk Pięknych; Jakub Wilczyński – PJATK Gdańsk;
11:00 – 12:30 Mini warsztaty „Webflow – narzędzie do budowania stron – bez kodowania” prow. zu.agency;
14:00 – OBIAD
18:00 – META Animatonu!
18:00 – 21:00 Obrady jury / Prezentacja projektu Multiverse dla uczestników Animatonu prow. Robert Mleczko
21:00 – 23:00 – WIELKI FINAŁ: pokazy zgłoszonych do konkursu prac / ogłoszenie wyników  / rozdanie nagród;

Zapisz się już teraz!

Zobacz jak było na 2 edycji i twórz z nami trzecią!

Organizator

Dofinansowanie

Partnerzy

Partner medialny